Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dlaczego makiety UX ułatwiają tworzenie stron internetowych?

Makieta strony internetowej

Dlaczego makiety UX ułatwiają tworzenie stron internetowych?

Makiety UX pozwalają skupić uwagę na użyteczności projektowanych stron i aplikacji.

Makiety UX to wstępny zarys strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Przygotowywane są zwykle w monochromatycznej kolorystyce, bez zdjęć i z użyciem podstawowej typografii. To nie dzieła sztuki, ale też nie taki jest ich cel.

Zadaniem makiet jest wstępne zwizualizowanie informacji zawartych w briefie pod kątem układu różnych elementów i architektury informacji. Podczas prezentacji makiet UX, warto na wstępie wyjaśnić to klientowi. Unikniesz w ten sposób ewentualnych uwag dotyczących braku kolorów, zdjęć lub innych graficznych elementów.

Najpierw makieta, potem projekt

Po co tworzyć makiety, gdy można od razu przejść do projektowania? Można, jednak w przypadku rozbudowanych serwisów internetowych lub aplikacji takie podejście jest mało efektywne. Projektowanie zajmuje znacznie więcej czasu niż przygotowanie makiet. Zawsze pojawiają się też poprawki, które w niektórych przypadkach znacznie szybciej można wprowadzić we wstępnej makiecie niż w gotowym projekcie.

Projektowanie makiet UX pozwala szybciej wyeliminować ewentualne problemy związane np. z nawigacją czy hierarchią informacji. W zależności od umiejętności projektanta i oprogramowania makiety mogą przybierać statyczną lub interaktywną formę. Ta druga jest znacznie ciekawsza, ponieważ pozwala lepiej zwizualizować sposób działania finalnego projektu. Użytkownicy mogą przechodzić pomiędzy różnymi działami strony, zobaczyć podgląd mikrointerakcji (np. po najechaniu na wybrane elementy) i sprawdzić, czy przedstawiony user flow jest rzeczywiście prawidłowy.

Wiele programów do tworzenia makiet pozwala też na ich udostępnienie online. W ten sposób możemy łatwo skonsultować szkic strony z klientem, testerem lub programistą.

Jak wygląda makieta strony www?

Makiety stron internetowych mogą przybierać różną formę i zawierać różny poziom uszczegółowienia. Poniżej możesz zobaczyć fragment makiety UX (po lewej) i finalnego projektu strony internetowej (po prawej), które zaprojektowaliśmy dla jednego z naszych klientów. Łatwo zauważyć, że mimo widocznych kilku różnic ogólny układ strony został dopracowany już na etapie projektowania makiet

Po lewej: makieta strony. Po prawej: finalny projekt.
Po lewej: wstępna makieta UX. Po prawej: gotowy projekt strony.

Zalety makiet UX

Największą zaletą tworzenia makiet UX jest możliwość szybkiego zwizualizowania szkieletu strony. Takie podejście pozwala skupić uwagę na stworzeniu prawidłowej ścieżki użytkownika (user flow) oraz na wysokiej użyteczności proponowanych rozwiązań. Również wprowadzanie poprawek na etapie makiet odbywa się dużo szybciej, niż implementowanie tych samych poprawek w gotowym już projekcie.

Kolejną zaletą makiet UX jest brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania, a także możliwość korzystania z darmowego oprogramowania służącego do ich stworzenia. Programy takie jak Adobe XD czy Figma są dość proste w obsłudze nawet dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z żadnym programem graficznym. Oprócz tego, że służą one do projektowania stron i aplikacji w pełnym tego słowa znaczeniu, są też doskonałymi narzędziami do tworzenia makiet. A skoro o tym mowa…

Newsletter

Otrzymuj informacje o nowych postach na blogu.


Programy do tworzenia makiet UX

Oprócz wspomnianych Adobe XD i Figmy na rynku istnieje także wiele innych programów, które umożliwiają tworzenie prostych makiet. Można wśród nich wymienić: Sketch, InVision, Axure, Webflow, Framer, Atomic czy Origami Studio. Który z nich jest najlepszy? Dużo zależy od preferencji samego projektanta, ponieważ pod kątem ilości funkcji większość programów oferuje podobne możliwości.

Osobiście do projektowania makiet UX wykorzystuję wspomniane wcześniej programy Adobe XD lub Figmę, ponieważ pozwalają one na płynne przejście od makiet do projektowania finalnych projektów. Na uwagę zasługuje także możliwość zapisywania projektów w chmurze oraz udostępniania ich online, co znacznie ułatwia pracę zespołową.

Najciekawsze artykuły dotyczące UX/UI i komunikacji wizualnej. Praktyczne źródło wiedzy dla projektantów, specjalistów z branży IT oraz właścicieli firm i startupów. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, by omówić indywidualne rozwiązania, które pomogą rozwinąć Twój biznes.
ALVARO House of Design © 2009-2024. All Rights Reserved.

Zapisz się na Newsletter a

Poinformujemy Cię o nowościach!