Rutyna dnia – klucz do sukcesu w pracy freelancera

Rutyna dnia – klucz do sukcesu w pracy freelancera
Na pytanie, z czym kojarzy się rutyna wiele osób odpowie, że z nudą i brakiem produktywności. W kontekście pracy zdalnej nabiera ona jednak całkiem innego znaczenia.

Rutyna to dyscyplina, która pomaga lepiej zaplanować codzienne czynności i pracować bardziej efektywnie. O tym jak powinna ona wyglądać, decydujesz samodzielnie. Pracując jako freelancer, wykonujesz różne typy zadań. Niektóre wymagają większej kreatywności, inne koncentrują się na komunikacji z klientem, a do jeszcze innych trzeba po prostu dużo cierpliwości. Kiedy wykonywać każde z nich, aby pracować bardziej efektywnie?

Kreatywne poranki

Z doświadczenia wiem, że pierwsze godziny po przebudzeniu to najlepszy czas na wykonywanie zadań wymagających największej kreatywności i koncentracji. Na ile to możliwe, warto wtedy odciąć się od wszelkich rozpraszaczy, komunikatorów, aplikacji i telefonu. Na rozmowy i odpisywanie na maile zawsze znajdziesz czas później, a dopóki nie jest to konieczne – nie rozpraszaj się!

Projektuję – nie odbieram

Od kilku lat właśnie taką zasadę wyznaję w swojej codziennej pracy. Jak reagują na nią klienci? Całkiem normalnie. Ostatecznie celem każdego z nas jest stworzenie dobrych, dopracowanych projektów. Na rozmowy i spotkania zwykle umawiam się po południu. O tej porze oddzwaniam też na telefony.

Oczywiście zawsze zdarzają się sytuacje, które wymagają pilnej uwagi. Jeśli jednak mam być szczera, nie ma to miejsca często. Kluczem do takiej równowagi jest uporządkowany plan dnia, trzymanie się terminów i dobra komunikacja z klientem.

Cierpliwe popołudnia

W ostatnich godzinach pracy najlepiej skupić się na zadaniach, które są bardziej zautomatyzowane i wymagają po prostu cierpliwości. Może to być na przykład wprowadzanie czasochłonnych poprawek, odpisywanie na maile lub rozsyłanie zapytań ofertowych do potencjalnych klientów. Popołudnia to czas, gdy koncentracja jest mniejsza i łatwiej o rozproszenie. Gdy jednak najbardziej wymagające prace masz za sobą, wszystko pozostałe wydaje się już dużo prostsze.

Inspirujące noce

Czy praca w nocy może być przyjemna i efektywna? Owszem. Osobiście nie jestem jej zwolenniczką, ale zdarza się, że to właśnie noc przynosi najciekawsze pomysły. Specyfika pracy kreatywnej polega na tym, że nigdy nie wiesz, kiedy wpadnie Ci do głowy coś inspirującego. Z drugiej strony uważam, że nocne pomysły należy weryfikować. O poranku warto spojrzeć na nie świeżym okiem i sprawdzić czy nie wymagają dopracowania.

Wieczór to także dobry czas na to, aby przygotować się psychicznie do kolejnego dnia pracy. Przeglądnięcie poczty e-mail czy aktualizacja listy tasków to czynności, które wykonasz nawet na telefonie. Nie wymagają dużego zaangażowania, a pozwalają zorientować się w tym, jakie wyzwania czekają na Ciebie jutro.

Czas wolny i przerwy w pracy

Będąc freelancerem tak samo łatwo jest się rozproszyć, jak i wpaść w pracoholizm. Kontroluj swój czas pracy, by nie zawładnęła ona całym Twoim życiem. Czas spędzony z rodziną, ze znajomymi czy na aktywności fizycznej jest równie ważny. Pozwala zregenerować siły, zmotywować się i zainspirować przed kolejnym dniem. Jeśli masz problem z zachowaniem równowagi, niech pozycja “czas wolny” znajdzie się na Twojej codziennej liście zadań. Odpoczynek to również praca do wykonania.

W ciągu dnia również wykonuj małe przerwy. 5 minut pauzy po każdej godzinie pracy to dobry moment, aby wykonać ćwiczenia rozciągające, zjeść, zaparzyć kawę lub po prostu popatrzeć przez okno i odprężyć wzrok.

Podsumowanie

Zastanów się, jakie typy zadań towarzyszą Ci w codziennej pracy i rozplanuj ich wykonywanie o stałych porach w poszczególnych dniach tygodnia. Zastanów się, co Cię motywuje i poświęć się temu w czasie wolnym. Wyłącz w telefonie rozpraszające powiadomienia – wrócisz do nich po pracy. Stworzona w ten sposób codzienna rutyna podniesie Twoją efektywność i jakość projektów oraz pozwoli Ci lepiej zapanować nad tym, co naprawdę ważne.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.