Jak zostać freelancerem i nie zrezygnować po miesiącu?

Jak zostać freelancerem i nie zrezygnować po miesiącu?
Freelancing to coraz bardziej popularna forma pracy. Bycie wolnym strzelcem wymaga jednak nieco dyscypliny, szczególnie gdy jesteś dopiero na początku tej drogi.

Jeśli wydaje Ci się, że aby zostać freelancerem, wystarczy rzucić stałą pracę, to niestety jesteś w błędzie. W przeciwieństwie do tradycyjnej zmiany jednej pracy na inną do bycia wolnym strzelcem trzeba się przygotować. Początki bywają trudne. Zlecenia nie będą same spadały z nieba, a klienci niekoniecznie będą się dobijać drzwiami i oknami. 

1. Nie pal wszystkich mostów. A przynajmniej nie od razu…

Zakładając, że nie jesteś na niczyim utrzymaniu i musisz liczyć na siebie, dobrym rozwiązaniem jest połączenie stałej pracy z pracą freelancera po godzinach. Brzmi wyczerpująco? Takie też jest w rzeczywistości. Plusem jest jednak to, że nawet przy początkowo niewielkich dochodach z freelancingu, będziesz mieć stałą pensję, z której się utrzymasz.

Inne rozwiązanie to oszczędności. Zgromadź kwotę, która pozwoli Ci na spokojne przeżycie co najmniej przez 6 miesięcy. Pół roku to zwykle odpowiedni okres czasu, by zdobyć kilku stałych klientów, którzy zapewnią Ci stabilność finansową.

2. Zacznij od portfolio

Stworzenie portfolio, które będzie dostępne online to absolutnie obowiązkowy krok na drodze do zostania odnoszącym sukcesy freelancerem. Istnieje wiele darmowych narzędzi, które mogą Ci w tym pomóc. Behance, Dribbble czy Flickr to tylko niektóre z nich. 

A co zrobić, gdy dopiero zaczynasz przygodę z feelancingiem i nie masz na swoim koncie projektów, którymi możesz się pochwalić? Czas je stworzyć! Do wyboru masz kilka opcji:

  • Stwórz kilka projektów za darmo – w ten sposób zyskasz doświadczenie, projekty do prezentacji w portfolio, potencjalnego klienta do dalszej współpracy oraz szansę na to, że poleci Cię innym.
  • Wykonaj projekty koncepcyjne. Może to być Twoja wizja tego, jak można przeprojektować popularną aplikację mobilną, stronę internetową albo jak potencjalnie można byłoby odświeżyć wizerunek jakiejś znanej marki. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
  • Weź udział w konkursach na 99designs.com. To idealny sposób na to, aby zmierzyć się z prawdziwym briefem, realnym klientem oraz innymi designerami, którzy biorą udział w konkursie. Dodatkowo masz szansę wygrać nagrodę pieniężną, która może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy dolarów.

3. Stwórz ofertę

Dobra oferta to taka, która jest prosta, zrozumiała i porządkuje wszystkie informacje dotyczące współpracy. Określ jasno swoje zasady, warunki i stawki. Przedstaw, jak wygląda Twój proces współpracy z klientami, ile czasu trwają poszczególne etapy oraz czy rozliczanie następuje w kilku transzach (np. 40% zaliczki i 60% kwoty rozliczane po zakończeniu zlecenia) czy jednorazowo. Jasne przedstawienie warunków współpracy w ofercie, pomaga uniknąć nieporozumień i od początku utrzymać dobre relacje z klientami.

4. Zdecyduj, jak chcesz zarabiać

Istnieje wiele sposobów na to, jak zdobywać zlecenia projektowe. Mając gotową ofertę, możesz kontaktować się z interesującymi Cię z firmami z zapytaniem, czy chcą ją otrzymać. Zajęcie lekko nużące, ale jeśli masz w sobie żyłkę handlowca – może okazać się efektywne. 

Zapytania o współpracę możesz wysyłać także do agencji reklamowych, drukarni czy software house’ów. Tego typu współpraca bywa dużo bardziej satysfakcjonująca, ponieważ możesz zyskać w ten sposób stałych zleceniodawców.

Inna opcja to korzystanie z serwisów takich jak Fiverr czy UpWork. Łączą one freelancerów różnych branż z firmami poszukującymi ich usług, zapewniając korzyści obu stronom. Plusem tych serwisów jest różnorodność zleceń i możliwość współpracy z klientami z całego świata. Minus to duża konkurencyjność stawek, która początkującym freelancerom utrudnia zdobycie zleceń.

A który sposób jest najlepszy? Osobiście polecam spróbować wszystkiego i wybrać to, co sprawdza się u Ciebie najlepiej. W pracy freelancera warto dywersyfikować źródła przychodu, a im więcej ich jest, tym większą stabilność finansową możesz osiągnąć.

 

5. Zorganizuj swoja pracę

Początkowo do organizacji pracy i zarządzania projektami wystarcza poczta e-mail i arkusz w excelu. Z czasem, gdy projektów będzie przybywać, przydatne stają się narzędzia, które lepiej porządkują wszystkie kwestie związane z pracą zdalną. Przy jednoosobowej działalności z wielu z nich możesz korzystać za darmo lub za niewielką opłatą, np.: Goodday, Airtable, Podio.

6. Pracuj na własna markę

Zdobywanie zleceń jest w porządku, ale dużo lepiej jest, gdy to one znajdują Ciebie. Aby takie sytuacje miały miejsce, musisz nieustannie pracować na własną markę, poszerzać wiedzę, aktualizować portfolio i udzielać się w społeczności projektantów. Daj się poznać jako osoba dysponująca wiedzą i umiejętnościami, które pomagają innym rozwiązywać ich problemy. Zacznij od serwisów takich jak Behance, Quora czy Linkedin. Bądź nie tylko freelancerem. Bądź ekspertem w swojej dziedzinie. A gdy tak się stanie, szybko przekonasz się, że Twoi najbardziej wymarzeni klienci dadzą bardzo wiele, by móc współpracować właśnie z Tobą.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.